CUPRA Raval vs VW ID. Polo: Πιο σπορ και 1.690 ευρώ φθηνότερο το Raval
CUPRA Raval ή VW ID. Polo με 211 άλογα; Ίδια πλατφόρμα και εργοστάσιο, αλλά διαφορετικό στυλ. Τι αγοράζεις και πώς προκύπτουν τα 1.690 ευρώ διαφοράς στην τιμή;
Συνήθως, για να πάρεις την πιο σπορ πρόταση μιας οικογένειας μοντέλων του ίδιου ομίλου, πληρώνεις κάτι παραπάνω. Στην περίπτωση των CUPRA Raval και Volkswagen ID. Polo, όμως, τα πράγματα παίρνουν διαφορετική τροπή. Τα δύο μικρά ηλεκτρικά του ομίλου Volkswagen μοιράζονται την ίδια τεχνολογική βάση και κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο, αλλά το πιο επιθετικό στην όψη CUPRA κοστίζει 1.690 ευρώ λιγότερο στις εκδόσεις των 211 ίππων. Πώς γίνεται αυτό;
Σχετικές ειδήσεις και άρθρα
- Ίδια πλατφόρμα, παραγωγή στο Martorell και ηλεκτροκινητήρας 211 ίππων.
- Το Raval Endurance κοστίζει 28.900 ευρώ, το ID. Polo Life 30.590 ευρώ.
- Πιο αιχμηρό και σπορ το CUPRA, πιο διακριτικό και οικείο το Volkswagen.
- Μπαταρία 52 kWh και πορτμπαγκάζ 441 λίτρων και στα δύο.
Ίδια πλατφόρμα και εργοστάσιο, παραπλήσια αυτονομία 445-455 χλμ.

Αρχικά, η σύγκριση αφορά το Raval στην έκδοση Endurance των 211 ίππων και το αντίστοιχο ID. Polo στη Life, αμφότερα με τη μεγάλη NMC μπαταρία χωρητικότητας 52 kWh (σ.σ. αμφότερα προσφέρονται και με τη μικρότερη LFP μπαταρία 37 kWh).
Διάβασε κι αυτό: LFP vs NMC: Έχει σημασία τι μπαταρία έχει το ηλεκτρικό αυτοκίνητο;
Κοινό συστατικό στα δύο μοντέλα είναι η πλατφόρμα MEB+ του ομίλου Volkswagen, με κίνηση στους εμπρός τροχούς. Επίσης, και τα δύο παράγονται στο Martorell της Ισπανίας, ενώ στις εκδόσεις που συγκρίνουμε συνδυάζουν 211 ίππους με την ίδια μπαταρία, όπως είπαμε, που υποστηρίζει μέγιστη ισχύ ταχυφόρτισης 105 kW. Η μοναδική ενδεχομένως διαφορά στα τεχνικά στοιχεία είναι πως το CUPRA Raval υπόσχεται αυτονομία έως 446 χλμ., ενώ η Volkswagen ανακοινώνει για το ID. Polo Life 453 χλμ., σύμφωνα πάντα με το πρότυπο WLTP.
Κοινή πλατφόρμα, 211 ίπποι και μπαταρία 52 kWh, με ανακοινωμένη αυτονομία 446 χλμ. για το Raval και 453 χλμ. για το ID. Polo.
Raval Endurance στα 28.900 ευρώ, ID. Polo Life στα 30.590 ευρώ

Η επόμενη διαφορά είναι θέμα... τιμής. Για το CUPRA Raval το κόστος απόκτησης ορίζεται στις 28.900 ευρώ, ενώ για το Volkswagen ID. Polo.asp) θα χρειαστεί να δώσει κανείς 30.590 ευρώ με την κρατική επιδότηση (σ.σ. 31.900 και 33.590 ευρώ αντίστοιχα, χωρίς επιδότηση).
Από πλευράς εξοπλισμού, η έκδοση Endurance του Raval προσφέρει, μεταξύ άλλων, ζάντες αλουμινίου 18 ιντσών, διζωνικό κλιματισμό, προσαρμοζόμενο cruise control, ψηφιακό cockpit 10,25”, κάμερα οπισθοπορείας με αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός-πίσω, full LED φώτα μπροστά και 3D LED πίσω, σύστημα ψυχαγωγίας με οθόνη αφής 12,9 ιντσών, 5 οδηγικά mode (Comfort, Performance, Traction, Range και Individual), ασύρματη φόρτιση κινητού με ισχύ 15W.
Το ID. Polo Life της VW, από την άλλη, απαντά με 17άρες ζάντες, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες, LED φώτα εμπρός-πίσω, προεγκατεστημένα θερμαινόμενα καθίσματα (ενεργοποιούνται με συνδρομή), ενώ παρέχει και αυτό διζωνικό κλιματισμό, προσαρμοζόμενο cruise control, ψηφιακό cockpit 10,25”, κάμερα οπισθοπορείας με αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός-πίσω και infotainment με οθόνη 12,9 ιντσών.
Το Raval Endurance είναι 1.690 ευρώ φθηνότερο από το ID. Polo Life, με αρκετά κοινά στοιχεία εξοπλισμού.
Το Raval δείχνει πιο σπορ, χωρίς να θυσιάζει το πορτμπαγκάζ

Συγκρίνοντας την εμφάνιση, το αιχμηρό εμπρός μέρος, οι κρυφές χειρολαβές και η γραμμή της οροφής δίνουν στο Raval πιο έντονη και αθλητική προσωπικότητα. Το ID. Polo ακολουθεί πιο καθαρές γραμμές και μια πιο συντηρητικά μοντέρνα εμφάνιση που αναγνωρίζεις εύκολα ως μοντέλο της Volkswagen. Η σπορτίφ εικόνα του ηλεκτρικού της CUPRA συνοδεύεται από γενναιόδωρο χώρο αποσκευών 441 λίτρων, στοιχείο που είναι κοινό με το πιο ID. Polo. Επιπλέον, αξίζει να αναφέρουμε πως στις μετρήσεις που κάναμε στο πλαίσιο της δοκιμής του Raval στην Ελλάδα, το πίσω κάθισμα αποδείχθηκε ευρύχωρο, ενώ θετικές εντυπώσεις αποκομίσαμε από το φινίρισμα και το μαλακό υλικό ψηλά στο ταμπλό. Το ID. Polo, το οποίο... ξεψαχνίσαμε στην Έκθεση Αυτοκινήτου του Παρισιού, έχει και αυτό ποιοτική καμπίνα στα γνωστά πρότυπα της γερμανικής φίρμας με συνδυασμό μαλακών και σκληρών υλικών, χωρίς προβλήματα στην συναρμολόγηση. Βέβαια, οσονούπω θα έχουμε ακόμα περισσότερα να σας πούμε, μετά τη δοκιμή από το AutoΤρίτη Test Center. Σε κάθε περίπτωση και τα δύο μοντέλα, παρά τις compact διαστάσεις, μπορούν να υποστηρίξουν οικογενειακές μετακινήσεις, κάτι που σίγουρα περιμένεις από το μοντέλο της VW, ενώ αποτελεί λίγο περισσότερο έκπληξη για το πιο σπορ εμφανισιακά μικρό της CUPRA.
Η διαφορετική σχεδιαστική προσέγγιση δεν αλλάζει τη χωρητικότητα του πορτμπαγκάζ: 441 λίτρα και στα δύο μοντέλα.
Η δοκιμή του VZ δείχνει μέχρι πού φτάνει το Raval

Μέχρι στιγμής έχουμε δοκιμάσει στην Ελλάδα το Raval VZ των 226 ίππων, το οποίο προτάσσει ακριβές τιμόνι, υψηλή πρόσφυση και καλή ισορροπία ανάμεσα στη σπορ οδήγηση και την άνεση. Οι μετρήσεις έδειξαν 0-100 χλμ./ώρα σε 6,7 δλ. και φρενάρισμα από τα 100 χλμ./ώρα σε 33,8 μέτρα. Βέβαια, αυτά αφορούν την κορυφαία VZ με ηλεκτρονικά ελεγχόμενη ανάρτηση και μπλοκέ διαφορικό, ωστόσο μας δίνουν μια πρώτη γεύση από τον οδηγικό χαρακτήρα του μοντέλου της CUPRA που έχει στο DNA της τη δημιουργία fun to drive κατασκευών. Ως συνέχεια αυτής, λοιπόν, η έκδοση των 211 ίππων αναμένεται να συνδυάζει την επιθετική και ιδιαίτερη σχεδίαση του CUPRA Raval, με τα βασικά ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του πιο διακριτικού VW ID. Polo και χαμηλότερη τιμή.
Οδηγοκεντρικό το CUPRA Raval VZ που έχουμε δοκιμάσει. Η έκδοση των 211 ίππων αναμένεται να είναι κι αυτή ενδιαφέρουσα.
- Η σύγκριση αφορά τις εκδόσεις Raval Endurance και ID. Polo Life των 211 ίππων
- Οι τιμές των 28.900 και 30.590 ευρώ περιλαμβάνουν την κρατική επιδότηση
- Τα θερμαινόμενα καθίσματα του ID. Polo Life ενεργοποιούνται με συνδρομή
- Οι μετρήσεις επιδόσεων και φρεναρίσματος αφορούν το Raval VZ των 226 ίππων