
Kia Sportage: Diesel ή full hybrid για τα δικά σου χιλιόμετρα;
Πόσα χιλιόμετρα κάνεις τον χρόνο και πόσα από αυτά στην πόλη; Στο Kia Sportage η απάντηση επηρεάζει την επιλογή ανάμεσα στο diesel των 136 ίππων και το full hybrid βενζίνης των 239 ίππων.
Το Kia Sportage είναι από τα οικογενειακά SUV που σου δίνουν αρκετούς λόγους για να τα βάλεις στη λίστα σου. Η ξεχωριστή σχεδίαση, η ευρύχωρη καμπίνα και το σύγχρονο ψηφιακό περιβάλλον του συνδυάζονται με την πρακτικότητα που χρειάζεται μια οικογένεια στις καθημερινές μετακινήσεις και στις διακοπές. Σε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά πρέπει να προσθέσουμε τις διαφορετικές επιλογές κινητήρων, κιβωτίων και μετάδοσης, ώστε ο αγοραστής να διαλέξει με βάση τις ανάγκες και το πορτοφόλι του.
Κάπου εδώ αρχίζει το δίλημμα: diesel με 136 ίππους ή full hybrid βενζίνης με 239; Ποιο ταιριάζει στις δικές σου διαδρομές; Συγκρίνουμε τιμές, εργοστασιακές καταναλώσεις σε διαφορετικές συνθήκες, επιδόσεις και χώρους αποσκευών, βάζοντας στην εξίσωση και όσα έδειξε το full hybrid στις μετρήσεις του AutoΤρίτη Test Center για την κατανάλωση και τις επιδόσεις.
Σχετικές ειδήσεις και άρθρα
- Το full hybrid κοστίζει 1.500 ευρώ περισσότερο από το αυτόματο diesel.
- Πόλη & ταξίδι: Τι «καίει» το 2κίνητο diesel Sportage & τι το full υβριδικό στα δύο είδη μετάδοσης;
- Το full hybrid έχει 103 περισσότερα άλογα για το οικογενειακό ταξίδι.
- Το hybrid έχει μεγαλύτερο πορτ-μπαγκάζ, αλλάζεις ταχύτητες από τα paddles στο τιμόνι.
Το full hybrid κοστίζει 1.500 ευρώ περισσότερο από το αυτόματο diesel

Το πετρελαιοκίνητο Kia Sportage με τον 1.600άρη turbodiesel ισχύος 136 ίππων και το ήπια υβριδικό κύκλωμα 48V ξεκινά από τα 31.690 ευρώ στην εισαγωγική έκδοση LX Platinum MY2027, συνδυαζόμενο με χειροκίνητο κιβώτιο 6 σχέσεων. Πιο δόκιμη για τη συγκεκριμένη σύγκριση είναι η επιλογή του αυτόματου diesel Kia Sportage με 7τάχυτο κιβώτιο DCT, η οποία στο ίδιο εξοπλιστικό επίπεδο κοστίζει 33.690 ευρώ.
Ακριβότερο κατά 1.500 ευρώ είναι το full υβριδικό Kia Sportage 6AT, που έχει τιμή εκκίνησης τα 35.190 ευρώ. Μιλάμε, βέβαια, για ένα μοντέλο με περισσότερα άλογα (239 PS), όπως αυτά προκύπτουν από τον συνδυασμό του 1,6 T-GDI βενζινοκινητήρα των 180 ίππων με έναν ηλεκτροκινητήρα 65 αλόγων.
Να σημειωθεί ότι το αυτοφορτιζόμενο υβριδικό Kia Sportage διατίθεται και ως 4κίνητο μέσω κεντρικού άξονα μετάδοσης και πίσω διαφορικού. Στην έκδοση αυτή ένας ηλεκτρονικά ελεγχόμενος συμπλέκτης ρυθμίζει πόση ροπή περνά στον πίσω άξονα, ανάλογα με την πρόσφυση και τις συνθήκες οδήγησης. Το Kia Sportage HEV 239 PS 4WD ξεκινά από τα 37.690 ευρώ.
Συγκρίνοντας τις αυτόματες προσθιοκίνητες εκδόσεις, το full hybrid των 239 ίππων κοστίζει 1.500 ευρώ περισσότερο από το diesel των 136 ίππων.
Πόλη & ταξίδι: Τι «καίει» το 2κίνητο diesel Sportage & τι το full υβριδικό στα δύο είδη μετάδοσης;

Αξιοποιώντας τις εργοστασιακές μετρήσεις της Kia μπορούμε να δούμε τι κατανάλωση έχει το Kia Sportage, αναλόγως του πού κινείται. Στο WLTP, το διεθνές τυποποιημένο πρωτόκολλο με το οποίο μετριούνται εργαστηριακά η κατανάλωση και οι εκπομπές ρύπων των αυτοκινήτων ώστε να συγκρίνονται υπό κοινές συνθήκες, βλέπουμε τέσσερις φάσεις: χαμηλή, μέση, υψηλή και πολύ υψηλή. Από αυτές προκύπτει συνδυαστικά και η μέση κατανάλωση κάθε αυτοκινήτου.
Παρακάτω τις αντιστοιχίζουμε ενδεικτικά σε αργή αστική κίνηση, πιο ελεύθερες αστικές/περιαστικές διαδρομές, κίνηση εκτός πόλης και αυτοκινητόδρομο. Η μέση κατανάλωση προκύπτει από τον συνδυασμένο κύκλο, όχι από τη «μέση φάση». Κρατάμε ότι καμία φάση δεν αποτελεί μέτρηση με σταθερή ταχύτητα ταξιδιού.
| Εργοστασιακή κατανάλωση WLTP, λτ./100 χλμ. | Diesel 136 PS 7DCT 2WD | Full hybrid 239 PS 6AT 2WD | Full hybrid 239 PS 6AT 4WD |
|---|---|---|---|
| Πόλη - χαμηλή φάση | 5,9–6,2 | 6,0–6,3 | 7,3–7,4 |
| Πόλη/περιαστικά - μέση φάση | 5,0–5,4 | 4,6–5,0 | 5,3–5,8 |
| Ταξίδι εκτός πόλης - υψηλή φάση | 4,3–4,8 | 4,6–5,3 | 5,4–5,7 |
| Αυτοκινητόδρομος - πολύ υψηλή φάση | 5,6–6,3 | 6,6–7,0 | 6,9–7,6 |
| Μέση - συνδυασμένος κύκλος | 5,1–5,6 | 5,5–6,0 | 6,1–6,6 |
Στη χαμηλή φάση κίνησης τα προσθιοκίνητα Sportage diesel και full hybrid βρίσκονται κοντά. Στη μέση φάση το hybrid εμφανίζει χαμηλότερες τιμές, ενώ εκτός πόλης και κυρίως στην πολύ υψηλή φάση το προβάδισμα περνά στο diesel. Η τετρακίνηση ανεβάζει την κατανάλωση του hybrid, με τον συνδυασμένο κύκλο να διαμορφώνεται στα 6,1–6,6 λτ./100 χλμ.
Στην πράξη, το δικίνητο hybrid κατέγραψε μέση κατανάλωση 6,2 λτ./100 χλμ. στη δοκιμή AutoΤρίτη, ενώ στην πόλη, με Eco, μπορούσε να πέσει κάτω από τα 5,5 λίτρα. Όσον αφορά το Kia Sportage HEV 4WD, η μέση πραγματική κατανάλωση ήταν στα 7,2 λτ./100 χλμ., ενώ με Eco mode μπορούσε να πέσει κάτω από τα 6 λίτρα.
Στο WLTP το diesel έχει προβάδισμα στις υψηλότερες ταχύτητες, ενώ το δικίνητο hybrid εμφανίζει χαμηλότερες τιμές στη μέση φάση και μπορεί να κινηθεί οικονομικά μέσα στην πόλη.
Το full hybrid έχει 103 περισσότερα άλογα για το οικογενειακό ταξίδι

Και οι δύο εκδόσεις full hybrid αποδίδουν 239 ίππους, έναντι 136 ίππων του diesel. Η Kia δίνει 0-100 χλμ./ώρα σε 7,9 δλ. για το δικίνητο hybrid, 8,1 δλ. για το τετρακίνητο και 11,4 δλ. για το diesel.
Στις μετρήσεις μας στο AutoΤρίτη, το δικίνητο hybrid έκανε το 60–100 χλμ./ώρα σε μόλις 3,4 δλ. Αυτή η αμεσότητα έχει αξία στο προσπέρασμα, ιδιαίτερα όταν ταξιδεύεις φορτωμένος. Τα επιπλέον χρήματα, επομένως, αγοράζουν και αισθητά καλύτερες επιδόσεις.
| Έκδοση Kia Sportage | Εργοστασιακό 0–100 χλμ./ώρα |
|---|---|
| 1.6 diesel 136 PS 7DCT 2WD | 11,4 δλ. |
| 1.6 full hybrid 239 PS 6AT 2WD | 7,9 δλ. |
| 1.6 full hybrid 239 PS 6AT 4WD | 8,1 δλ. |
Οι 239 ίπποι του full hybrid δίνουν αισθητά καλύτερες επιδόσεις και μεγαλύτερη αμεσότητα στο προσπέρασμα σε σχέση με το diesel των 136 ίππων.
Το hybrid έχει μεγαλύτερο πορτ-μπαγκάζ, αλλάζεις ταχύτητες από τα paddles στο τιμόνι

Από εκεί και πέρα, στην τελική εξίσωση πρέπει να υπολογίσουμε τα 587 λίτρα αποσκευών του full hybrid Kia Sportage, έναντι 526 λίτρων στο diesel. Μάλιστα, η επιλογή τετρακίνησης δεν περιορίζει τη χωρητικότητα του πορτ-μπαγκάζ, καθώς παραμένουν τα επιπλέον 61 λίτρα για τις οικογενειακές αποσκευές.
Αυτά που δεν αλλάζουν είναι αφενός το πολύ ευρύχωρο εσωτερικό, που φιλοξενεί με άνεση 3 άτομα ύψους άνω του 1,91 μ. (πλάτος πίσω καθίσματος 141 εκ. και «αέρας» για το κεφάλι 8 εκ.), αφετέρου ο value for money χαρακτήρας λόγω του πλούσιου στάνταρ εξοπλισμού και της 7ετούς εγγύησης.
Μεταξύ των παροχών που προσφέρει η έκδοση LX Platinum βλέπουμε ζάντες αλουμινίου 17 ιντσών, αυτόματο διζωνικό κλιματισμό με αεραγωγούς για τους πίσω επιβάτες, κάμερα οπισθοπορείας και αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός–πίσω. Στάνταρ είναι επίσης το έξυπνο κλειδί με κουμπί εκκίνησης, οι ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες και ο αισθητήρας βροχής. Στο ταμπλό, τέλος, βρίσκουμε ψηφιακό πίνακα οργάνων 10,2 ιντσών και οθόνη αφής 12,3 ιντσών.
Η μοναδική διαφορά είναι πως το diesel δεν διαθέτει paddles αλλαγής ταχυτήτων στο τιμόνι, ενώ το hybrid έχει, με το 4WD μοντέλο να φέρει και Terrain Mode επιλογέα τύπου οδοστρώματος, για συνθήκες όπως χιόνι, λάσπη ή πάγος.
Η γνώμη μας
Αν προτεραιότητά σου είναι η χαμηλότερη δαπάνη αγοράς και κάνεις συχνά μεγάλες διαδρομές, το diesel έχει σαφή επιχειρήματα. Αν θέλεις αυτόματο, κινείσαι συχνά μέσα και γύρω από την πόλη και εκτιμάς τη δύναμη, το δικίνητο hybrid αξίζει τα επιπλέον 1.500 ευρώ στη σύγκρισή σου.
Το τετρακίνητο προσθέτει δυνατότητα μετάδοσης της κίνησης και πίσω, χρήσιμη σε ολισθηρές διαδρομές, με μεγαλύτερο κόστος αγοράς και καυσίμου. Επιλέγεται με βάση την ανάγκη για τετρακίνηση, όχι για περισσότερη οικονομία.
Diesel αν κάνεις συχνά μεγάλες διαδρομές και θέλεις χαμηλότερη τιμή αγοράς, δικίνητο hybrid αν κινείσαι περισσότερο μέσα και γύρω από την πόλη και θέλεις δύναμη, 4WD hybrid αν χρειάζεσαι τετρακίνηση.
- Αυτόματο diesel 136 PS 7DCT 2WD: 33.690 ευρώ
- Full hybrid 239 PS 6AT 2WD: 35.190 ευρώ
- Full hybrid 239 PS 6AT 4WD: 37.690 ευρώ
- Diesel: πλεονέκτημα σε υψηλότερες ταχύτητες και συχνές μεγάλες διαδρομές
- Hybrid 2WD: 103 περισσότερα άλογα και χαμηλότερη κατανάλωση στη μέση φάση WLTP
- Hybrid 4WD: τετρακίνηση με αυξημένο κόστος αγοράς και κατανάλωσης