Φθηνό κινέζικο ή ακριβότερο γνωστό με καλύτερη μεταπώληση; Τι συμφέρει;
Πόσο μεγαλύτερη απώλεια αξίας έχουν τα κινεζικά αυτοκίνητα στην πενταετία και πόσο τελικά κοστίζει η επιλογή τους σε σχέση με μοντέλα καθιερωμένων μαρκών;
Όταν αγοράζουμε αυτοκίνητο, δεν μετράει μόνο πόσα χρήματα θα δώσουμε για να το αποκτήσουμε, αλλά και πόσα θα πάρουμε πίσω όταν έρθει η ώρα να το πουλήσουμε. Τα κινεζικά μοντέλα έχουν το πλεονέκτημα της χαμηλότερης τιμής αγοράς, όμως οι καθιερωμένες μάρκες θεωρείται ότι διατηρούν καλύτερα την αξία τους ως μεταχειρισμένα. Τελικά, ποια επιλογή συμφέρει περισσότερο σε βάθος πενταετίας;
- Τα κινέζικα είναι 2-5 χιλιάδες φθηνότερα, ωστόσο υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις
- Τα κινέζικα χάνουν στην 3ετία 41,3% της αξίας τους και σχεδόν 60% στην 5ετία
- Στην 5ετία, το κινεζικό σου έχει κοστίσει σχεδόν όσο το ευρωπαϊκό
- Τα κινέζικα από γνωστούς εισαγωγείς κρατάνε ψηλότερη μεταπωλητική αξία
Τα κινέζικα είναι 2-5 χιλιάδες φθηνότερα, ωστόσο υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις
Για να δούμε τι σημαίνει αυτό στην πράξη, επιλέγουμε δύο ζευγάρια μοντέλων αντίστοιχου μεγέθους από διαφορετικές κατηγορίες και τεχνολογίες κίνησης.
Στα υβριδικά, συγκρίνουμε το Chery Tiggo 4 Hybrid με το Hyundai Kona Hybrid. Το κινεζικό SUV ξεκινά από 22.990 ευρώ, ενώ η βασική έκδοση του Kona Hybrid κοστίζει 26.490 ευρώ. Επομένως, η διαφορά στην αρχική τιμή αγοράς φτάνει τα 3.500 ευρώ υπέρ του Chery.
Στα ηλεκτρικά, επιλέγουμε το Lynk & Co 02 και το Toyota C-HR+. Το πρώτο ξεκινά από 31.990 ευρώ, ενώ το ηλεκτρικό SUV της Toyota κοστίζει 36.990 ευρώ. Και σε αυτή την περίπτωση, ο αγοραστής του κινεζικού μοντέλου χρειάζεται να διαθέσει 5.000 ευρώ λιγότερα.
Βέβαια, υπάρχουν και εξαιρέσεις, καθώς οι τιμές των καθιερωμένων μαρκών δεν είναι πάντα υψηλότερες από αυτές των κινεζικών. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Opel Frontera, ένα από τα πιο προσιτά μικρομεσαία ηλεκτρικά SUV της αγοράς.
Στα παραδείγματα του άρθρου, τα κινεζικά μοντέλα έχουν αρχική διαφορά τιμής 3.500 και 5.000 ευρώ υπέρ τους.
Τα κινέζικα χάνουν στην 3ετία 41,3% της αξίας τους και σχεδόν 60% στην 5ετία
Τι ισχύει όμως στη μεταπώληση; Τρεις έρευνες από τη Γερμανία και την Ισπανία (mobile.de, GANVAM-DAT και Autovista) δείχνουν ότι τα κινεζικά αυτοκίνητα διατηρούν χαμηλότερη μεταπωλητική αξία σε σχέση με τις καθιερωμένες μάρκες. Η μέση διαφορά στις τρεις μελέτες διαμορφώνεται στις 6,8 ποσοστιαίες μονάδες.
Εφαρμόζοντας ενδεικτικά αυτή τη διαφορά στα μοντέλα μας, με βάση τη διατήρηση αξίας της έρευνας GANVAM-DAT, προκύπτει στην τριετία απομείωση 41,3% για τα κινεζικά και 34,5% για τα καθιερωμένα μη κινεζικά μοντέλα.
Εφαρμόζοντας ενδεικτικά αυτά τα ποσοστά στα τέσσερα μοντέλα μας, προκύπτουν οι παρακάτω αξίες:
| Μοντέλο | Αρχική τιμή | Απομείωση 3ετίας | Αξία 3ετίας |
|---|---|---|---|
| Chery Tiggo 4 | 22.990 € | 41,3% | 13.495 € |
| Hyundai Kona | 26.490 € | 34,5% | 17.351 € |
| Lynk & Co 02 | 31.990 € | 41,3% | 18.778 € |
| Toyota C-HR+ | 36.990 € | 34,5% | 24.228 € |
Τι γίνεται όμως στην πενταετία; Αν υποθέσουμε ότι συνεχίζεται με τον ίδιο ετήσιο ρυθμό η απομείωση, η υποθετική αξία μεταπώλησης διαμορφώνεται ως εξής:
| Μοντέλο | Απομείωση 5ετίας | Υποθετική αξία 5ετίας |
|---|---|---|
| Chery Tiggo 4 | 58,8% | 9.461 € |
| Hyundai Kona | 50,6% | 13.086 € |
| Lynk & Co 02 | 58,8% | 13.165 € |
| Toyota C-HR+ | 50,6% | 18.273 € |
Με αυτό το υποθετικό σενάριο, το Tiggo 4 θα πωλείται περίπου 9.500 ευρώ μετά από πέντε χρόνια, το Kona 13.100 ευρώ, το Lynk & Co 02 περίπου 13.200 ευρώ και το Toyota C-HR+ 18.300 ευρώ.
Με βάση τις έρευνες που αναφέρονται, η ενδεικτική απομείωση στην τριετία είναι 41,3% για τα κινεζικά και 34,5% για τα υπόλοιπα μοντέλα.
Σχετικά θέματα
Στην 5ετία, το κινεζικό σου έχει κοστίσει σχεδόν όσο το ευρωπαϊκό
Αν λοιπόν, μετά από πέντε χρόνια πουλήσουμε το αυτοκίνητο, αφαιρούμε από την αρχική τιμή αγοράς τα χρήματα που εισπράττουμε από τη μεταπώληση. Έτσι βρίσκουμε πόσα χρήματα έχουμε χάσει συνολικά μέσα στην πενταετία.
Με βάση το υποθετικό σενάριο απομείωσης που υπολογίσαμε:
| Μοντέλο | Αγορά | Πώληση 5ετίας | Κόστος 5ετίας |
|---|---|---|---|
| Chery Tiggo 4 | 22.990 € | 9.461 € | 13.529 € |
| Hyundai Kona | 26.490 € | 13.086 € | 13.404 € |
| Lynk & Co 02 | 31.990 € | 13.165 € | 18.825 € |
| Toyota C-HR+ | 36.990 € | 18.273 € | 18.717 € |
Στο υβριδικό ζευγάρι, το Tiggo 4 έχει κοστίσει τελικά 13.529 ευρώ στην πενταετία, μόλις 125 ευρώ περισσότερα από το Kona. Αντίστοιχα, στο ηλεκτρικό ζευγάρι, το Lynk & Co 02 έχει κοστίσει 18.825 ευρώ, δηλαδή 108 ευρώ περισσότερα από το Toyota C-HR+.
Με άλλα λόγια, παρότι τα κινεζικά μοντέλα ξεκινούν με χαμηλότερη τιμή αγοράς, η μεγαλύτερη υποθετική απομείωσή τους σχεδόν εξαλείφει το αρχικό οικονομικό τους πλεονέκτημα.
Στο υποθετικό σενάριο πενταετίας, η διαφορά κόστους ανάμεσα στα δύο υβριδικά μοντέλα είναι 125 ευρώ και στα ηλεκτρικά 108 ευρώ.
Τα κινέζικα από γνωστούς εισαγωγείς κρατάνε ψηλότερη μεταπωλητική αξία
Στην ελληνική αγορά, η μεταπωλητική αξία ενός κινεζικού αυτοκινήτου μπορεί να επηρεαστεί και από το μέγεθος και την παρουσία του εισαγωγέα.
Ο λόγος είναι πρακτικός: όποιος αγοράζει μεταχειρισμένο δεν σκέφτεται μόνο την τιμή, αλλά και το αν θα βρίσκει ανταλλακτικά, αν θα έχει πρόσβαση σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και αν θα υπάρχει τεχνική υποστήριξη τα επόμενα χρόνια. Ειδικά όταν πρόκειται για μια σχετικά νέα μάρκα, η περιορισμένη παρουσία συνεργείων μπορεί να αποθαρρύνει αρκετούς ενδιαφερόμενους.
Το ρίσκο γίνεται μεγαλύτερο στο ενδεχόμενο αποχώρησης της κινεζικής αυτοκινητοβιομηχανίας από την Ελλάδα ή την Ευρώπη. Ένας μεγάλος εισαγωγικός όμιλος έχει ισχυρότερο επιχειρηματικό κίνητρο να συνεχίσει να υποστηρίζει τους πελάτες του, ώστε να προστατεύσει τη συνολική του φήμη. Αντίθετα, όταν η εκπροσώπηση μιας μάρκας εξαρτάται από μια μικρή εισαγωγική εταιρεία, η αβεβαιότητα για τη μελλοντική υποστήριξη μπορεί να είναι μεγαλύτερη.
Αυτό μπορεί να μεταφραστεί σε μικρότερη ζήτηση για το συγκεκριμένο μεταχειρισμένο και, κατά συνέπεια, σε ακόμη μεγαλύτερη πίεση στη μεταπωλητική του αξία. Με άλλα λόγια, δεν έχει σημασία μόνο ποια μάρκα γράφει το αυτοκίνητο, αλλά και ποιος βρίσκεται πίσω από αυτήν στην ελληνική αγορά.
Η παρουσία του εισαγωγέα, η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και η τεχνική υποστήριξη μπορούν να επηρεάσουν τη μεταπωλητική αξία.
- Αρχική τιμή αγοράς
- Απομείωση αξίας στην τριετία
- Υποθετική αξία μεταπώλησης στην πενταετία
- Συνολικό κόστος αγοράς και μεταπώλησης
- Παρουσία εισαγωγέα και δίκτυο υποστήριξης
- Διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και εξουσιοδοτημένων συνεργείων