AutoΤρίτη
Ford Puma mild hybrid (Titanium + ST-Line) μαζί με το ηλεκτρικό Gen-E
Αγοράζω αυτοκίνητο

Ford Puma: Ποια έκδοση ανάλογα το budget μου είναι καλύτερη;

Τέσσερις επιλογές κινητήριου συνόλου και επτά εκδόσεις εξοπλισμού έχει η γκάμα του Ford Puma από περίπου 21.500 έως 32.000 ευρώ. Ποια όμως συμφέρει να επιλέξεις, ανάλογα με το budget που διαθέτεις;

Το Ford Puma έχει μία από τις πιο πλούσιες γκάμες στα μικρά SUV, αφού μπορείς να το αποκτήσεις με mild hybrid κινητήρα σε χειροκίνητο ή αυτόματο κιβώτιο, αλλά και ως αμιγώς ηλεκτρικό Gen-E. Παράλληλα, υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις εξοπλισμού που ανεβάζουν σταδιακά την τιμή. Βλέπουμε λοιπόν τι παίρνεις σε κάθε επίπεδο budget και ποια επιλογή έχει περισσότερο νόημα ανάλογα με τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις.

Σχετικές ειδήσεις και άρθρα

Με μια ματιά
  • Στα 22 χιλιάρικα η Titanium έχει τα πλεονεκτήματα του Puma (πορτ-μπαγκάζ, κινητήρα) σε καλό στάνταρ εξοπλισμό.
  • Με 24-24.500 ευρώ διαλέγεις ανάμεσα σε αυτόματο κιβώτιο ή πιο πλούσιο εξοπλισμό & σπορ εμφάνιση.
  • Αν δίνεις γύρω στα 27.000 ευρώ αλλάζει η λογική: αυτόματο ST-Line ή ηλεκτρικό Puma Gen-E είναι δίλημμα
  • Στα 32 χιλιάρικα υπάρχει το auto full extra Puma με 155 άλογα ή το Gen-E που στην Εθνική πάει μόνο του (BlueCruise).

Πάρε 3 γραπτές προσφορές για το FORD PUMA

Οι επίσημοι dealers ανταγωνίζονται για σένα

  • Μετρητοίς
  • Δόσεις
  • Leasing
  • Με ανταλλαγή
Πάρε προσφορές →

Οι επίσημοι dealers ανταγωνίζονται για σένα και σου δίνουν προσφορά και για το αυτοκίνητό σου

Τρεις γραπτές προσφορές από επίσημους dealers FORD για αγορά, leasing ή ανταλλαγή

Αν σκέφτεσαι να αποκτήσεις νέο αυτοκίνητο μέσα στις επόμενες 60 ημέρες:

Μέσα από το AutoΤρίτη, με μία φόρμα παίρνεις τρεις γραπτές προσφορές για ακριβώς την ίδια έκδοση του μοντέλου, που σε ενδιαφέρει — μετρητοίς, με δόσεις ή με leasing. Συγκρίνεις τελική τιμή, όφελος, χρόνο παράδοσης και όρους.

Έτσι αποφεύγεις να συγκρίνεις διαφορετικά αυτοκίνητα ή τιμές που περιλαμβάνουν διαφορετικό εξοπλισμό.

Έχεις και αυτοκίνητο για ανταλλαγή; Κάθε dealer σου δίνει χωριστή, γραπτή προσφορά και γι' αυτό.

Τι κρατάς
Παίρνεις τρεις γραπτές προσφορές για το μοντέλο που σε ενδιαφέρει και, αν έχεις ανταλλαγή, τρεις προσφορές και για την αξία του αυτοκινήτου σου.
01
22.000 ΕΥΡΩ

Στα 22 χιλιάρικα η Titanium έχει τα πλεονεκτήματα του Puma (πορτ-μπαγκάζ, κινητήρα) σε καλό στάνταρ εξοπλισμό

Ford Puma Titanium mild hybrid 125 ίππων

Στη βάση της γκάμας του Ford Puma βρίσκουμε την ήπια υβριδική επιλογή των 125 ίππων με το 6άρι μηχανικό κιβώτιο η οποία κοστίζει 21.528 ευρώ στην εισαγωγική έκδοση Titanium. Το σύνολο αυτό προσφέρει όλα τα ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα που έχει το Puma, δηλαδή το μεγαλύτερο πορτ-μπαγκάζ της κατηγορίας των μικρών SUV (536 λτ. χάρη στον δεύτερο «κρυφό» χώρο αποσκευών MegaBox) και την πιο ευχάριστη οδική συμπεριφορά σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Από πλευράς κινητήρα κρατάμε την «diesel κατανάλωση» στον αυτοκινητόδρομο (4,2 λτ./100 χλμ.) που σημαίνει αυτονομία στο ταξίδι 1.000 χλμ., σε συνδυασμό και με το αρκετά δυνατό μοτέρ των 125 ίππων.

Όσον αφορά τον στάνταρ εξοπλισμό, υπάρχουν αρκετά στοιχεία άνεσης (π.χ. εμπρός-πίσω αισθητήρες στάθμευσης, τεχνολογία εκκίνησης χωρίς κλειδί, αυτόματη λειτουργία υαλοκαθαριστήρων) και ένα πλήρες ψηφιακό «οπλοστάσιο» στο οποίο ξεχωρίζει η μεγάλη οθόνη infotainment των 12 ιντσών. Ακόμη και οι όποιες ελλείψεις καλύπτονται με μικρό κόστος (ζάντες αλουμινίου + κάμερα όπισθεν με έξτρα εξοπλισμό στα 22.173 ευρώ), ώστε το «βασικό» Ford Puma να αποτελεί μία πολύ αξιόλογη επιλογή για όποιον έχει να διαθέσει γύρω στα 22.000 ευρώ.

Τι κρατάς
Στα περίπου 22.000 ευρώ η Titanium συνδυάζει τον mild hybrid κινητήρα των 125 ίππων με καλό στάνταρ εξοπλισμό και πορτ-μπαγκάζ 536 λίτρων.
02
24.000-24.500 ΕΥΡΩ

Με 24-24.500 ευρώ διαλέγεις ανάμεσα σε αυτόματο κιβώτιο ή πιο πλούσιο εξοπλισμό & σπορ εμφάνιση

Ford Puma Titanium αυτόματο 125 PS και Ford Puma ST-Line χειροκίνητο

Ανεβαίνοντας budget προκύπτει το εξής δίλημμα: ευκολία χρήσης και επιδόσεις με αυτόματο κιβώτιο ή πιο πλούσια έκδοση εξοπλισμού με σπορ εμφάνιση; Ο 1.000άρης EcoBoost των 125 ίππων παραμένει στο επίκεντρο, μόνο που συνδυάζεται με αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη 7 σχέσεων και έχει κόστος 24.011 ευρώ στην έκδοση Titanium. Η παρουσία του Powershift κιβωτίου διασφαλίζει περισσότερη άνεση στην καθημερινότητα της πόλης (βάζεις D και δεν αλλάζεις ταχύτητες) και καλύτερες ρεπρίζ συγκριτικά με το χειροκίνητο Puma λόγω kickdown. Σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι 1,8 δευτερόλεπτα πιο γρήγορο στο 60-100 χλμ./ώρα (5,4 vs 7,2 δλ.) και 3,6 δευτερόλεπτα στο 80-120 χλμ. (7 vs 10,6 δλ.).

Το χειροκίνητο μοντέλο κερδίζει στην κατανάλωση (6,5 vs 7,2 λτ./100 χλμ. σε μέσες συνθήκες) με την έκδοση ST-Line των 24.471 ευρώ να προσθέτει μπόλικα στοιχεία εξοπλισμού. Καταρχάς υπάρχουν «πινελιές» που κάνουν πιο σπορτίφ την εμφάνιση του μοντέλου (π.χ. σε μάσκα και προφυλακτήρα). Έπειτα, βλέπουμε σημαντικά χαρακτηριστικά άνεσης όπως ηλεκτρική πόρτα χώρου αποσκευών, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες, τεχνολογία εισόδου χωρίς κλειδί και ασύρματη φόρτιση κινητού. Τέλος, η έκδοση ST-Line βάζει στο παιχνίδι και την πιο χαμηλωμένη ανάρτηση, η οποία βελτιώνει την αποτελεσματικότητα και το κράτημα του μοντέλου, χαρίζοντάς του και κορυφαία επίδοση στο Elk Test των 77 χλμ./ώρα.

Τι κρατάς
Στα 24-24.500 ευρώ επιλέγεις ανάμεσα στο αυτόματο Puma Titanium των 24.011 ευρώ και το χειροκίνητο ST-Line των 24.471 ευρώ με περισσότερο εξοπλισμό.
03
ΓΥΡΩ ΣΤΑ 27.000 ΕΥΡΩ

• Αν δίνεις γύρω στα 27.000 ευρώ αλλάζει η λογική: αυτόματο ST-Line ή ηλεκτρικό Puma Gen-E είναι δίλημμα

Ford Puma ST-Line αυτόματο και Ford Puma Gen-E ηλεκτρικό

Η αυτόματη έκδοση του Ford Puma των 125 ίππων με την έκδοση ST-Line κοστίζει 26.651 ευρώ ενώ οι επιλογές μεταλλικού χρώματος είναι κάτι παραπάνω από τα 27 χιλιάρικα. Στα χρήματα αυτά βρίσκουμε και το αμιγώς ηλεκτρικό Ford Puma Gen-E των 168 ίππων (27.451 ευρώ). Στην περίπτωσή του υπάρχει διαφορετική εξοπλιστική έκδοση (Style), η οποία είναι πιο πίσω συγκριτικά με την ST-Line.

Οι τομείς που πλεονεκτεί το ηλεκτρικό Puma Gen-E είναι το κόστος χρήσης και οι επιδόσεις. Από τη μία πλευρά έχουμε ένα μοντέλο με περισσότερα άλογα (168 vs 125 PS) και μεγαλύτερη ροπή (290 vs 210 Nm), η οποία μάλιστα είναι άμεσα διαθέσιμη με την πρώτη γκαζιά. Η μεγαλύτερη ισχύς και ροπή του Puma Gen-E μεταφράζονται σε κοντά στο 1 δευτερόλεπτο καλύτερες ρεπρίζ σε 60-100 (4,3 δλ.) και 80-120 (5,4 δλ.) χλμ./ώρα. Οδηγικά, μιλάμε για δύο αυτόματα μοντέλα με παρόμοια ευκολία χρήσης, με το ηλεκτρικό Gen-E να είναι το ίδιο αποτελεσματικό στην δοκιμασία αποφυγής κινδύνου (77 χλμ./ώρα).

Ως προς το κόστος χρήσης, το Puma Gen-E μειώνει σημαντικά τα χρήματα που δίνεις για ηλεκτρικό ρεύμα, ειδικά από τη στιγμή που η τιμή της βενζίνης έχει εκτοξευθεί. Για 100 χιλιόμετρα με το αυτόματο mild hybrid Puma των 125 ίππων θα πληρώσει κανείς γύρω στα 15-16 ευρώ, όταν το αντίστοιχο κόστος οικιακής φόρτισης για την ίδια χιλιομετρική απόσταση είναι μόλις στα 2-3 ευρώ. Το ζητούμενο με ένα ηλεκτρικό είναι η αυτονομία, που στο Puma Gen-E είναι στα 340 χλμ. σε μεικτές συνθήκες μέχρι να αδειάσει η μπαταρία των 53/46,8 kWh.

Τι κρατάς
Γύρω στα 27.000 ευρώ συγκρίνονται το αυτόματο ST-Line των 26.651 ευρώ και το ηλεκτρικό Puma Gen-E των 27.451 ευρώ.
04
ΣΤΑ 32.000 ΕΥΡΩ

Στα 32 χιλιάρικα υπάρχει το auto full extra Puma με 155 άλογα ή το Gen-E που στην Εθνική πάει μόνο του (BlueCruise)

Ford Puma ST-Line X 155 PS και Ford Puma Gen-E BlueCruise Edition

Το ίδιο δίλημμα, ηλεκτρικό vs mild hybrid έχει και διαφορετική αποτύπωση στα 32.000 ευρώ. Αφενός είναι το Ford Puma Gen-E στην BlueCruise Edition (32.303 ευρώ), σε σύστημα hands-free υποβοήθησης οδήγησης που επιτρέπει να κινείσαι σε αυτοκινητόδρομο έχοντας τα χέρια σου μακριά από το τιμόνι και το πεντάλ. Αφετέρου υπάρχει το αυτόματο Ford Puma με τα 155 άλογα, που διατίθεται αποκλειστικά στην full extra έκδοση ST-Line X (31.989 ευρώ) που σε σχέση με τα υπόλοιπα βενζινοκίνητα Puma έχει μέχρι και πανοραμική κάμερα θέασης 360 μοιρών.

Τα δεδομένα δεν αλλάζουν στο ηλεκτρικό Puma σχετικά με το πλεονέκτημά του στο κόστος χρήσης, ενώ προστίθεται και μία σημαντική ευκολία που κάνει πιο εύκολο ένα μακρινό ταξίδι. Βέβαια, το 155άρι Puma είναι πιο σβέλτο σε ρεπρίζ και παίρνει αυτό προβάδισμα επιδόσεων (60-100 και 80-120 χλμ./ώρα σε 4,1 και 5,3 δλ., αντίστοιχα), χωρίς το κόστος χρήσης να ξεφεύγει σε σχέση με τον εσωτερικό «θερμικό ανταγωνισμό» του (15-16 ευρώ για 100 χλμ.).

Τι κρατάς
Γύρω στα 32.000 ευρώ βρίσκονται το Puma ST-Line X 155 PS των 31.989 ευρώ και το Puma Gen-E BlueCruise Edition των 32.303 ευρώ.
Ποιο Puma ταιριάζει στο budget σου
  • Γύρω στα 22.000 ευρώ: Puma Titanium 125 PS με 6άρι χειροκίνητο
  • Στα 24.011 ευρώ: Puma Titanium 125 PS με αυτόματο Powershift
  • Στα 24.471 ευρώ: Puma ST-Line 125 PS με χειροκίνητο κιβώτιο
  • Γύρω στα 27.000 ευρώ: αυτόματο ST-Line ή ηλεκτρικό Puma Gen-E
  • Γύρω στα 32.000 ευρώ: ST-Line X 155 PS ή Gen-E BlueCruise Edition

Σχετικές ειδήσεις και άρθρα